Bio

georgia Krawiec jest polską i niemiecką artystką. Zajmuje się problematyką tożsamości, spowolnieniem, związkiem człowieka z naturą, ale także tematyką wszechobecnej inwigilacji i monitoringu jednostki i społeczeństwa. 

W swojej pracy wykorzystuje archaiczne media fotografii, takie jak aparaty otworkowe i luksografie lub też techniki szlachetne (np. kalotypia i cyjanotypia), z których realizuje fotografie, fotokolaże oraz fotoobiekty i fotoinstalacje.

Eksperymentalne podejście jak również manualność i pierwotność w fotografii mają dla niej kluczowe znaczenie. georgia Krawiec buduje własne aparaty i towarzyszy procesowi tworzenia obrazu w ten sposób od samego początku.

Urodzona na Śląsku, absolwentka Germanistyki, Sztuk Pięknych i Pedagogiki na Uniwersytecie Siegen/Niemcy (dyplom w klasie Jürgena Königsa), współpracowała z grupą Brauhausfotografie, ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików oraz z inicjatywą artystek SilesiaTopia. Pracowała przy Światowym Dniu Fotografii Otworkowej (Pinholeday) i jest członkinią zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). Od 2016 roku jest członkiem ep.contemporary w Berlinie.  

Od 1993 roku bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, nauczała w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, pisze artykuły (np. dla Instytutu Goethego, dla Kwartalnika FOTOGRAFIA i Fototapety), miała wykłady autorskie (w tym w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta  w Warszawie oraz w Neue Schule für Fotografie w Berlinie), prowadzi warsztaty fotograficzne m.in. w C/O Berlin lub w Kunstbastion Zitadelle, także z uchodźcami. Była członkinią jury (m.in. w konkursie Dolina Kreatywna TVP2, członkinią komisji przeglądu portfolio w The Art Institute of Boston, USA i konkursu Pinhole World).

georgia Krawiec tworzy i żyje w Berlinie.

*

*   *   *

*
wróć