Dzień Jedności Niemiec z Uchodźcami 

TagDerDeutschenEinheit_Krawiec_Hagemann09

Berlin. W berlińskim obozie wstępnego przyjmowania uchodźców artyści georgia Krawiec i Matthias Hagemann zorganizowali warsztaty fotografii otworkowej. Odbyły się one 3. października, w dniu niemieckiego święta narodowego – Dnia Jedności Niemiec. We wczesnych godzinach porannych do jadalni obozu przybyło 12 dzieci uchodźców, które pod kierunkiem artystów budowały aparaty otworkowe. Do budowy maluchy wykorzystały różne przedmioty, puszki, skrzynki a nawet doniczki, którymi w jesiennym słońcu po przerwie obiadowej wzajemnie się portretowały.

TagDerDeutschenEinheit_Krawiec_Hagemann16

Uczestniczące dzieci, w wieku od 4 do 11 lat, pochodzą z Syrii, Palestyny, Czeczenii, Albanii i Kosowa. Z nieokiełznaną energią i radością tworzenia niezmiernie szybko zbudowały aparaty i naświetliły zdumiewające zdjęcia. Kulminacją dnia był magiczny moment w ciasnej, słabo oświetlonej czerwonym światłem ciemni, kiedy mali uczestnicy nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na dotychczas białym papierze zobaczyli powoli pojawiające się swoje twarze.

TagDerDeutschenEinheit_Krawiec_Hagemann_Repro03

“Pracowaliśmy tu jak w wieży Babel. Roiło się od języków takich jak arabski, rosyjski, czeczeński, albański i serbski. Niektóre dzieci mówiły troszeczkę po niemiecku, Matthias próbował w języku angielskim i niemieckim, ja w niemieckim i rosyjskim. Na przykład ważne było by dzieci zrozumiały, że aparaty muszą być naprawdę światłoszczelne a także, że w czasie ekspozycji nie powinny się ruszać, ponieważ w przeciwnym razie ze względu na długi czas ekspozycji nie byłyby rozpoznawalne na fotografii.” – Mówi georgia Krawiec – „Cieszę się, że mówię trochę po rosyjsku, gdyż grupa czeczeńskich dzieci bez żadnych znajomości języka niemieckiego także mogła naświetlić ładne zdjęcia.” – dodaje Krawiec – „W 1988 roku doświadczyłam podobnego początku tu w Niemczech i pamiętam jak niezmiernie byłam szczęśliwa, kiedy to do naszej placówki przybyła malarka i tworzyła z nami obrazy na jedwabiu. Ten wtedy malowany jedwabny obraz przechowuję do dziś.”

TagDerDeutschenEinheit_Krawiec_Hagemann02a

Przyjemnym doświadczeniem dla artystów były odwiedziny matki palestyńskiej dziewczynki Sheched w czasie przerwy obiadowej, która to z niedowierzaniem oglądała wyniki pracy. Jej dziewięcioletnia córka dumnie tłumaczyła, jak powtstaje obraz w aparacie otworkowym. Niektóre dzieci, jak np. jedenastoletni Czeczen Karim, były tak zafascynowane fotografią, że najchętniej chciałyby przejąć cały papier fotograficzny wraz z ciemnią, by móc kontynuować pracę następnego dnia.

TagDerDeutschenEinheit_Krawiec_Hagemann_Repro02

“Dzieci są tak bardzo zadowolone ze swoich aparatów i własnoręcznie wywołanych negatywów, że nie mogły się doczekać, aby zdjęcia w końcu wyschły.” Zauważa Matthias Hagemann. “Wyniki są świetne jak na warsztaty dla całkowicie początkujących, każde dziecko wywołało co najmniej jeden dobry obraz z własnego aparatu otworkowego. Myślę, że czuły się prawie jak dorośli, kiedy pod edmeds24.com mogły bawić się sprejem, chemią i moją lustrzanką.” Dzień Jedności Niemiec dla dzieci uchodźców w Berlinie skończył się tuż przed zachodem słońca, pozostawiając dzieciom wiele imponujących fotografii.

Berlin, 3.10.2015.

*   *   * 

wróć