Niemcy w Polsce

O projekcie 

Fotografie przedstawiają Niemców, którzy w czasie wykonania ujęć przebywali w bardzo zróżnicowanym kontekscie w Polsce. W czasie od czerwca 2003 do października 2004 zostały sfotografowane 64 osoby, których 50 portretów weszły w skład serii. Ze względu na użyte do tego projektu aparaty otworkowe modele musieli wytrwać w bezruchu do 10 minut.

Dane do zdjęć, wchodzące w skład tytułu, są zgodne z rzeczywistoscią i zawierają: imię, inicjały nazwiska i czas, który dana osoba przebyła w Polsce do momentu ujęcia.    

Zbigniew Tomaszczuk pisze:

„[…][Georgia Krawiec] Używa własnoręcznie zbudowanej kamery otworkowej, która stanowi swoistą zasłonę pomiędzy nią a fotografowaną osobą. Ustawia aparat naprzeciw portretowanej postaci, określa z reguły kilkuminutowy czas naświetlania i….opuszcza studio. Portretowany zostaje sam na sam z otworkową. Od jego relacji wobec aparatu, od wytrzymałości na długotrwałe pozowanie zależy efekt końcowy. Ale to jest tylko pierwsza część pracy. 

Ta druga, zasadnicza, kreatywna, dopiero się zaczyna. Georgia Krawiec dokonuje wyboru z kilku próbnych fotografii i zaczyna kolejną część pracy. Używając technik optycznego montażu tworzy końcowy obraz, który stanowi składową fotografii uzyskanej w procesie pozowania i stop-asthma-info.com, często z użyciem kilku negatywów. To, co dla autorki jest najistotniejsze, to nadawanie indywidualnej formy każdej fotografii. Stąd w zależności od charakteru zdjęcia wyjściowego, stosuje różne metody  plastycznej ingerencji, do których należy również końcowe tonowanie obrazu na specyficzny, ciepły, fioletowy odcień.[…]

W dzisiejszych czasach, charakteryzujacych się ciągłym pośpiechem, prace Georgii Krawiec pozwalają widzowi na chwilę refleksji, na zatrzymanie się w pędzie, na wyciszenie pośpiesznego rytmu własnej egzystencji, na zwrócenie uwagi na nieubłagalność przemijania. To, co na co dzień wydaje się nam ostre i jednoznaczne w perspektywie upływającego czasu, nawarstwia się i zaciera tworząc w naszej  pamięci obrazy dokładnie takie, jak na fotografiach autorki.[…]”

Zbigniew Tomaszczuk: Sam na sam z otworkową. Katalog wystawy Niemcy w Polsce. Deutsche in Polen. Wydawnictwo Droste, Warszawa 2005.

 *   *   *

Dane techniczne:

  • ilość prac: 50
  • fotografie i fotomontaże otworkowe na papierze bromosrebrowym, tonowane
  • Nakład 10 (+3)
  • rozmiary i formy zróżnicowane
  • fotografie w passepartout i ramie drewnianej 40 x 40 cm

Projekt powstał w latach 2004 – 2005.

 
wróć